Diana i Kallisto

Diana and Callisto

ZAPYTAJ

ENQUIRE

Tel.

+48 58 551 78 55

Email:

sopot@antiques-jan.com

Rysunek- brązowy tusz, ołówek/papier żeberkowy - ok. 1750

Pen and brown ink drawing/laid paper - ca. 1750

Wymiary: 23,7 x 37,2 cm

Dimensions: 23,7 x 37,2 cm

Diana i Kallisto – ok. 1750

To szkic ze sceną gdy Diana rozpoznaje, że leżąca przed nią nimfa Kallisto jest w ciąży i wzburzona wskazuje prawdopodobnego winowajcę. Ten odwrócony zasłania oczy.  Jaką wersję mitu wg. Owidiusza Metamorfozy przedstawia rysunek?

Zdarzenie, o którym mit, to opis podstępu i niepohamowanych żądz najważniejszego z panteonu czyli Jupitera (Zeusa). Jedną z wersji jest to, że wypatrzył piękną Kallisto, nimfę z otoczenia  Diany (Artemidy). Wiedząc o czystości cielesnej, jakiej od swoich nimf wymagała i pilnowała Diana szansa na zbliżenie była nad wyraz trudna. Czekający okazji Jupiter (Zeus) wypatrzył chwilę gdy Kallisto była sama i przybrawszy kształt Diany zbliżył się do niej. Niczego nie podejrzewając nieświadoma zorientowała się lecz zbyt późno. Jupiter, który nie chcąc jej wystraszyć jako starzec przybrał w ostatniej chwili postać pięknego Apollo (brata Diany/Artemidy) i jako ten ją uwiódł.

 

 

Diana and Callisto – ca. 1750

Ink sketch depicting mythological scenes from Ovid’s Metamorphoses with scene portrays the moment in which the goddess troublous Diana discovers that her nymth-maid Callisto has become pregnant by Jupiter.

According to some writers, Jupiter (Zeus) transformed himself into the figure of Apollo brother of Diana (Artemis) to lure Callisto and seduce her.