Lichtarz z synagogi

Synagogue Candlestick

Berthold Hellingrath (1877-1954)

ZAPYTAJ

ENQUIRE

Tel.

+48 58 551 78 55

Email:

sopot@antiques-jan.com

Rysunek tuszem, sygn. B. Hellingrath

Indian ink drawing, signed B. Hellingrath

Wymiary 25 x 19,5 cm

Dimensions 25 x 19,5 cm

Rysunek tuszem przygotowany przez Berthold’a Hellingrath’a do katalogu zbioru dzieł sztuki zgromadzonych przez Friedrich’a Basner’a w swej willi w Sopocie /obecnie ul. Chrobrego/.

Na odwrocie opis w j. niemiecki:

Synagogen Leuchter Messing gezeichnet von B. Hellingrath fur Katalog Basner Zoppot 1924

Berthold Hellingrath (1877-1954) urodzony w Elblągu edukacje plastyczną rozpoczął w Gdańsku u słynnego profesora Wilhelma Augusta Stryjowskiego. Po kontynuacji nauki w klasie artystycznej miejscowej szkoły rzemieślniczej udał się na dalsze studia do Drezna i Monachium. W tamtym czasie odbył jeszcze podróż do Paryża.

Po powrocie do Gdańska dzięki zawartej przyjaźni z gdańskim artystą Arturem Bendratem został wprowadzony w nowe towarzystwo i z jego inspiracji powstał cykl prac, okolicznych pejzaży miejskich. Powstają też obrazy o tematyce morskiej, sceny z życia rybaków i martwe natury. W 1906 r. na zaproszenie Bendrata bierze udział w wystawie na terenie Katowni pt. “Artur Bendrat i jego przyjaciele”.

Prace graficzne głównie w technice akwaforty były istotnym punktem w jego twórczości a tematami Gdańsk, Elbląg i okoliczne miasta.

Podczas I wojny światowej Hellingrath pracował w Biurze Konstrukcyjnym Stoczni Cesarskiej wykonując szereg obrazów do dekoracji powstających tam statków i okrętów.

W 1924 wyjechał z Gdańska do Hanoweru gdzie na politechnice został profesorem malarstwa i rysunku.

Zajmował się on także grafiką użytkową. Publikował swoje prace w postaci pocztówek, albumów, karnetów, znaczków pocztowych. Jego litografię, przedstawiającą widok Długiego Pobrzeża z Zielonego Mostu, umieszczono na talonach zastępczych (500 marek) wydawanych przez Kasę Miejską ok. 1922 r.. 1916 r. jego obrazy ozdobiły nowy gmach Towarzystwa Ubezpieczeń od Ognia. W 1925 r. Hellingrath został docentem, w Hanowerze, gdzie pracował do przejścia na emeryturę w 1947 r. Zginął w wypadku ulicznym w 1954 r.

At the back written in German:

Synagogen Leuchter Messing gezeichnet von B. Hellingrath fur Katalog Basner Zoppot 1924