Łodzie w Zatoce Puckiej

Fishing Boats at the Bay of Puck

Tymon Niesiołowski (1882 - 1965)

ZAPYTAJ

ENQUIRE

Tel.

+48 58 551 78 55

Email:

sopot@antiques-jan.com

Olej na płótnie, sygn. l/d Tymon

Oil on canvas, signed b/l Tymon

Wymiary 61 x 69 cm

Dimensions 61 x 69 cm

Obraz ten, niedawno odnaleziony, to jeden z niewielu zachowanych z przedwojennego oeuvre Tymona Niesiołowskiego.
Podczas pobytu, Tymona w 1938 roku nad polskim morzem, powstało kilka obrazów z przedstawieniem Zatoki Puckiej. Malował widoki z różnych miejsc Zatoki a to, z widocznym zarysem dalekiego brzegu, to ujęcie od strony Swarzewa. Niestety wydawało się, że jak większość jego przedwojennej twórczości, i te morskie pejzaże zaginęły, ale szczęśliwym losem ten ocalał i dziś może świadczyć o jego malarstwie z tego okresu, jak też stanowi artystyczny dokument regionu. Obraz nasz nie jest datowany, ale w archiwum ISPAN w Warszawie, zachowała się fotografia, która przedstawia zbliżone ujęcie Zatoki Puckiej. Obraz opisany jest w dokumentacji i datowany na rok 1938.

This recently rediscovered painting, from Tymon Niesiołowski oeuvre, is the only one trace from period of 1938 when he visited Polish seaside. This extensive landscape with Bay of Puck was taken from the Swarzewo village shore. It is not dated but the similar compostion is, at ISPAN Warsaw photo archive, with image dated 1938.
It was the time when Tymon visited Polish seaside and the Bay of Puck was his summer base. During his stay he executed several paintings which are lost as most of his before the war oeuvre.