Cynie w wazonie ok. 1930

Vase with Zinnias ca. 1930

Wojciech Weiss (1875 -1950)

ZAPYTAJ

ENQUIRE

Tel.

+48 58 551 78 55

Email:

sopot@antiques-jan.com

Olej tektura, sygnowany p/d WWeiss

Oil on board, signed b/r WWeiss

Wymiary: 49,5 x 36 cm

Dimensions: 49,5 x 36 cm

Wojciech Weiss (1875 Leorda w Rumunii-1950 Kraków)

Właściwe spojrzenie na jego pozycję wśród mu współczesnych oddaje związek z krakowską Szkołą Sztuk Pięknych gdzie najpierw jako student, a później gdy stała się Akademią Sztuk Pięknych jako profesor wśród najwybitniejszych artystów Młodej Polski: Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego (wyszedł z jego pracowni), Jana Stanisławskiego, Teodora Axentowicza,  Józefa Mehoffera i Józefa Pankiewicza. Był cenionym twórcą ale też pedagogiem.

Dzielił się wrażeniami ze swych artystycznych podróży do Rzymu, Florencji czy Paryża jak wielu wybitnych przed nim. Tam mógł zaczerpnąć sił, obcując na co dzień ze sztuką i jej  historią. Być może w podróży włoskiej towarzyszyła mu wędrowna historia Półwyspu, sztuką pisana, Ferdynanda Gregoriovisa kierująca go do całej spuścizny, od Etrusków i cesarstwa, przez cuda renesansu i baroku, aż do znanego mu Garibaldiego?  Stojąc tam przed dziełami dawnych mistrzów układał w myślach kolory własnej palety. Później w paryskich galeriach, barach i kawiarniach spotykał awangardę, ale też zderzał się ze skrajnościami egzystencji.

W twórczości swej powracał do tych miejsc, by obdarować nas efektami barw i formy. Obrazy wypełniały portrety, akty, sceny rodzajowe wydobyte z mroku i dalekie postimpresjonistyczne ciepłe pejzaże, także te z ostrym światłem, ale szukając uspokojenia przenosił swój wzrok i rytmicznym duktem pędzla nadawał koloru kwiatom, jego ulubionym – Cyniom – w wazonie.

Znanych jest kilka wersji ale to chyba jego najpiękniejsze “Cynie w wazonie”, z tak zdecydowanie i silnie rozłożonymi plamami podziału. Bordowa materia u podstawy wazonu, tło które nagle zamienia się w przestrzeń drgającą kolorami i ten kwiecisty wazon jakby był zaproszeniem by wypełnił go świetlisty bukiet Cynii.

Harmonia kolorów i piękno, warto mieć w domu.

Wojciech Weiss (1875 Leorda/Romania-1950 Kraków)

Vase with Zinnias ca. 1930