Ca Mau – Przez Mur

Ca Mau – Over the Wall

circa 1725

ZAPYTAJ

ENQUIRE

Tel.

+48 58 551 78 55

Email:

sopot@antiques-jan.com

Porcelana biało-niebieska okres Yongzheng (1723-1735)

Blue and White Porcelain, period Yongzheng (1723-1735)

Czarka - Ø 7 cm, talerzyk - Ø 11,5 cm

Teabowl - Ø 7 cm, saucer - Ø 11,5 cm

Czarka do herbaty i talerzyk przedstawiają scenę ucieczki młodzieńca przez otaczający mur by tam spotkać oczekujące go damy.

Porcelana chińska z wydobytego wraku tzw. Ca Mau Shipwreck – okres Yongzheng (1723-1735).

Ca Mau to półwysep na południu Wietnamu. Cały świat dowiedział się o nim, gdy w 1998 odnaleziono w pobliskich wodach wrak wypełniony porcelaną. Wybuch pożaru na pokładzie zatopił dżonkę i przechował na morskim dnie przez 280 lat. Ładunek płynął z Kantonu w Chinach do Batavi – dziś Dżakarta w Indonezji. Międzynarodowym wysiłkiem, po latach podniesiono ukryty skarb i po zatrzymaniu przez rząd Wietnamu wybranych pozycji do zbiorów muzealnych znaczną jego część przeznaczono w 2007 roku do sprzedaży. Choć z tak znacznym opóźnieniem, jednak porcelana dotarła do miejsca przeznaczenia tj. do Amsterdamu. Tym razem do Sotheby’s, który podjął się sprzedaży. Muzea, kolekcjonerzy i antykwariusze z całego świata stanęli do licytacji „Made In Imperial China” a wśród nich ja, jako jedyny z Polski uczestniczyłem w tym wydarzeniu. Po każdej z V sesji sprzedaży aukcjoner zakładał białą rękawiczkę. Sprzedano wszystko tj. 100% !! nawet spieczone razem ze sobą na skutek ognia i potłuczone kawałki porcelany.
Zespół naukowców opracował całość wydobytego ładunku i każdy najdrobniejszy nawet kawałek porcelany został określony przez: nazwanie wzoru, nadaną mu numeracją wydobycia i sprzedaży. Wszystko zostało skatalogowane.

Potencjalnym kolekcjonerom chciałbym zwrócić uwagę na oferowaną, podobną lub z tego samego okresu pochodzącą porcelanę, ale niestety niemającą nic wspólnego z obiektami wydobytymi z wraku. Wystarczy poprosić by podano nazwę wzoru, bo dla wielu z oferentów to wiedza zbyt odległa, a następnie dokładnie obejrzeć informacje naniesione na przedmiot. Posiadany przez nich katalog będzie dodatkowym potwierdzeniem autentyczności.

Dla osób zainteresowanych szczegółowe opracowanie dostępne jest w moim antykwariacie.

The teabowl and saucer depicting young man story running over the wall to contact awaiting ladies.

Ca Mau Shipwreck story – period of Yongzheng (1723-1735).

Fine quality Yongzheng Dynasty porcelain cargo on Chinese Junk bound for Batavia – Jakarta, in about 1725. She sunk after a fire, and remained undiscovered off the coast of Ca Mau, Vietnam, until 1998. In 2007, having recovered the cargo and selected pieces for Vietnamese museums, the government sent the remainder to auction at Sotheby’s in Amsterdam. After 280 years of delay the cargo could complete its journey to final destination.

Supplied with the original auction house sticker and a certificate of authenticity.