Willa Decjusza

Decjusz Villa

Juliusz Kossak

ZAPYTAJ

ENQUIRE

Tel.

+48 58 551 78 55

Email:

sopot@antiques-jan.com

Akwarela/papier, sygn. p/d Juliusz Kossak 1870

Watercolor /paper, signed b/r Juliusz Kossak 1870

Wymiary 45 x 56 cm

Dimensions 45 x 56 cm

Juliusz Kossak 1824 -1899

Udało mi się odtworzyć losy odnalezionego przeze mnie, bardzo ważnego obrazu w oeuvre Juliusza Kossaka, związanego z rodziną Czartoryskich, oraz historią samej willi Decjusza, na której widać powiewające dwie flagi świadczące, że tu jest Polska.

Obraz namalowany w 1870 przez Juliusza Kossaka został zamówiony przez Marcelinę Czartoryską, która wręczyła go jako prezent swej synowej, gdy ta przyjechała by zamieszkać w Woli Justowskiej.
Księżna Suzanne de-Riquet-de-Caraman-Chimay to właścicielka obrazu, żona Marcelego Czartoryskiego. Przez lata zamieszkiwali w willi gdzie wśród wielu innych obrazów był i ten. Niestety losy rodziny tak się potoczyły, że księżna Zuzanna jako wdowa i ostatnia mieszkanka opuszcza willę Decjusza w 1913 i powraca do rodzinnych posiadłości w Belgii. Przed wyjazdem ofiarowuje wiele dzieł i przedmiotów do zbiorów w Krakowie, ale ten obraz Kossaka zabiera ze sobą. Wyjeżdża potem do Vevey, również z obrazem i tam w 1918 umiera.
Spadkobiercy zabierają to, co pozostało z powrotem do pałaców w Belgii.
W latach 2007-2011 część zbiorów rodziny zostaje wystawiona na sprzedaż. Muzea, antykwariusze i kolekcjonerzy oczekiwali na ponowne odkrycia przechowywanych tam przez lata wielu dzieł sztuki.

Wśród nich odkryłem ten obraz Juliusza Kossaka.

Juliusz Kossak 1824 -1899