Poniatowski

Poniatowski

Monnin, Marc Antoine Claude (1806 - ca.1864)

ZAPYTAJ

ENQUIRE

Tel.

+48 58 551 78 55

Email:

sopot@antiques-jan.com

ok.1840

ca. 1840

Akwaforta sygnowana: A. Lacauchie del; Monin sculp.

Etching signed: A. Lacauchie del; Monin sculp.

Wymiary: 111 x 160 mm.

Dimensions: 111 x 160 mm.

Książe Józef Poniatowski

Podpisany centralnie PONIATOWSKI i pod wizerunkiem z lewej : A. Lacauchie del. (Alexandre Lacauchie 1814-1881) i po prawej Monin sculp. (Monnin, Marc Antoine Claude 1806 – ca.1864).

Książe Józef Poniatowski, w galowym mundurze z narzuconą na ramię burką, stojący przy bazie kolumny, na tle dalekiego pejzażu. Taki jego portret stworzył Antoine-Jean Baron Gross wybitny malarz francuski. Znajdujący się dziś w zbiorach Rueil-Malmaison, châteaux de Malmaison et Bois-Préau rysunek nieznanego artysty, identyczny z prezentowaną grafiką, przedstawiający księcia Józefa, jest opisany iż powstał według dzieła Gross’a. To zachowany dowód, który mógł być wzorem dla A. Lacauchie, oraz to że istniał oryginał J-A Baron Gross’a. Jest też prawdopodobnym, że dla grafiki bezpośrednim wzorem był oryginalny obraz, który prawdopodobnie zaginął.

Wspaniałym i dostojnym, takim go widzą wszyscy wielbiciele księcia Józefa i takim chcą go pamiętać. Gdy po bohaterskiej śmierci wizerunki jego wykonywało wielu artystów w Europie, to ta niewielka grafika, oparta na dziele wielkiego artysty i piewcy ery Napoleona, jest jedną z najładniejszych, jakie poświęcono księciu Józefowi.

Prince Józef Poniatowski

Described centre PONIATOWSKI

A. Lacauchie del. (Alexandre Lacauchie 1814-1881)

Monin sculp. (Monnin, Marc Antoine Claude 1806 – ca.1864).

The print was prepared after the work of Antoine-Jean Baron Gross (present location unknown – most probably lost). The only example after Baron Gross work is the drawing at Rueil-Malmaison, châteaux de Malmaison et Bois-Préau of unknown artist.