Ca Mau – Występ przed Mandarynem

Ca Mau – Performing for the Mandarin

Circa 1725

ZAPYTAJ

ENQUIRE

Tel.

+48 58 551 78 55

Email:

sopot@antiques-jan.com

Blue and White Porcelain, period Yongzheng (1723-1735)

Blue and White Porcelain, period Yongzheng (1723-1735)

Talerzyk - Ø 11,5 cm

Saucer - Ø 11,5 cm

Porcelana chińska z wydobytego wraku tzw. Ca Mau Shipwreck – okres Yongzheng (1723-1735).

Ca Mau to półwysep na południu Wietnamu. Cały świat dowiedział się o nim, gdy w 1998 odnaleziono w pobliskich wodach wrak wypełniony porcelaną. Wybuch pożaru na pokładzie zatopił dżonkę i przechował na morskim dnie przez 280 lat. Ładunek płynął z Kantonu w Chinach do Batavi – dziś Dżakarta w Indonezji. Międzynarodowym wysiłkiem, po latach podniesiono ukryty skarb i po zatrzymaniu przez rząd Wietnamu wybranych pozycji do zbiorów muzealnych znaczną jego część przeznaczono w 2007 roku do sprzedaży. Choć z tak znacznym opóźnieniem, jednak porcelana dotarła do miejsca przeznaczenia tj. do Amsterdamu. Tym razem do Sotheby’s, który podjął się sprzedaży. Muzea, kolekcjonerzy i antykwariusze z całego świata stanęli do licytacji „Made In Imperial China” a wśród nich ja, jako jedyny z Polski uczestniczyłem w tym wydarzeniu. Po każdej z V sesji sprzedaży aukcjoner zakładał białą rękawiczkę. Sprzedano wszystko tj. 100% !! nawet spieczone razem ze sobą na skutek ognia i potłuczone kawałki porcelany.

Performing for the Mandarin Pattern or Stage for the Mandarin
Two elegantly-dressed maidens in high coiffure and long dress, dancing in the enclosed garden of a pavilon as a mandarin sits at his desk watching them through the window.

Ca Mau Shipwreck story – period of Yongzheng (1723-1735).
Fine quality Yongzheng Dynasty porcelain cargo on Chinese Junk bound for Batavia – Jakarta, in about 1725. She sunk after a fire, and remained undiscovered off the coast of Ca Mau, Vietnam, until 1998. In 2007, having recovered the cargo and selected pieces for Vietnamese museums, the government sent the remainder to auction at Sotheby’s in Amsterdam. After a delay of 280 years the cargo could complete its journey to final destination.

Supplied with the original auction house sticker and a certificate of authenticity.