Marie Pleyel
Marie Pleyel
Napoleon Cui (1822 – 1888) - Наполеон Антонович Кюи
Zespół 7 szt. drzeworytów różnych min. z Petersburga i Kaukazu
Set of 7 different woodcuts from Petersburg and Caucasus
Drzeworyt sygnowany w płycie p/d. NCui
Woodcut signed in plate b/r. NCui
Wymiary 14,5 x 12 cm
Dimensions 14,5 x 12 cm
Napoleon Cui (1822 – po 1888)
Na frontowej karcie oprawy zapisano – “Drzeworyty rznięte przez Napoleona Cui w Petersburgu” Zeszyt zawiera 7 drzeworytów sygnowanych NCui. To niewątpliwy unikat i chyba jedyny tak obszerny i zachowany dokument twórczości graficznej Napoleona Cui.
Dla większości, a zwłaszcza znawców muzyki, nazwisko Cui kojarzy się oczywiście z Cezarem Cui (1835 -1918), o 13 lat młodszym bratem Napoleona. Był on członkiem tzw. Potężnej Gromadki (ros. Могучая кучка) i jego biografia jak i spuścizna muzyczna jest znana. Natomiast niewiele informacji mamy o starszym bracie, Napoleonie.
Jak donosił, w piątek 23 września 1842, Tygodnik Petersburski – Gazeta Urzędowa Królestwa Polskiego.
“Napoleon Cui z Wilna, urodzony z Polki; syn Nauczyciela języka francuzkiego w Gimnazijum Wil. przybył w roku przeszłym i poświęcił się sztycharstwu z zapałem który wiele obiecuje.” Napoleon pojechał do Petersburga wraz bratem Aleksandrem i był już na tyle przygotowany zawodowo by wstąpić do Cesarskiej Akademii Sztuki, którą ukończył specjalizując się w technice akwareli.
Małgorzata Stolzman w „Nigdy od ciebie miasto…” zamieszcza informację, że wydawca i inicjator słynnego „Album Wileńskiego”, Jan Kazimierz Wilczyński zwracał się min….” do Konstantego Świdzińskiego o opiekę i pomoc dla drzeworytnika Napoleona Cui. I dalej konstatuje, iż “…wynikałoby z tego, że oprócz akwareli uprawiał grafikę.”
Teraz za sprawą i dzięki odnalezionym drzeworytom wypełniamy lukę w twórczości Napoleona Cui. Wiemy, że pracował w Tyflisie (Tbilisi) jako nauczyciel Arminii Babaian. Nie wiadomo co sprowadziło go do Gruzji i na Kaukaz i być może podróżował wraz z młodszym bratem – Cezar pisał muzykę związana z Kaukazem. Ten zeszyt zawiera prace z pobytu na Kaukazie. W 1863 wraz ze wspólnikami otworzył foto-atelier 1863—1867 na Newskim Prospekcie 63, a potem w latach 1868—1873 pod numerem 90-92.
Ojcem jego był oficer armii Napoleona I, Antuan – Antoni Cui, który brał udział w kampanii przeciwko Rosji. W drodze powrotnej prawdopodobnie ranny, omal nie zamarzł i po perypetiach trafił do Wilna. Osiadł tam jako nauczyciel języka francuskiego i organista w jednym z wileńskich kościołów. Tam poznał swoją przyszłą żonę. Była to Julia Justyna Gucewiczówna córką słynnego architekta Wawrzyńca Gucewicza, któremu zawdzięczamy obecny kształt katedry wileńskiej, ratusza, pałacu w Werkach i in. budowli.
Antoni i Julia mieli pięcioro dzieci. Najstarszy syn – Aleksander, następny – Napoleon i najmłodszy – Cezar oraz dwie córki. Wiadomo, że starsza miała na imię Flora. Ojciec świetnie grał na pianinie, komponował niewielkie utwory, wydał podręcznik „Historia literatury francuskiej”, zgromadził bibliotekę, posiadał zbiory numizmatyczne.
Nota zawiera informacje i cytaty min. wg. Haliny Jotkiałło – Tygodnik Wileńszczyzny z 17 – 23 stycznia 2013 nr 3 (wydanie internetowe nr 644).
Napoleon Cui (1822 – after 1888)
On the front page you can read ”Woodcuts cut by Napoleon Cuii in Petersburg”
This unique collection holds seven woodcuts signed NCui/NC/Cui. In our opinion it is probably the only one example, so broad and well preserved in the oeuvre of Napoleon Cui. For those who are keen on music the name Cui is so well known, of course related with Cezar Cui (1835 – 1918) member of “The Mighty Handful” but thirteen years younger brother of Napoleon. Rediscovered woodcuts set bring so much more information and details to us and thanks to it we know that he travelled to Georgia and Caucasus, possibly with his brother Cezar.
Napoleon was born in Vilnius. His mother was Polish – de domo Gucewicz – daughter of famous architect. Father – former officer of Napoleon Army in 1812 Russian Campaign, and since then teacher of French and church organ player in Vilnius.