Cukierniczka z widokiem Sopotu, około 1880 r.

Sugar bowl with Sopot view ca. 1880

Zoppot

ZAPYTAJ

ENQUIRE

Tel.

+48 58 551 78 55

Email:

sopot@antiques-jan.com

Porcelana, nieznana wytwórnia.

Porcelain, unknown manufacturer(s).

Wymiary: wys.10 cm, szer. 13 cm

Dimensions: H. 10 cm, W. 13 cm

Widok na Sopot i zatokę.
To porcelanowy przedmiot, najprawdopodobniej cukierniczka, który powstał około 1880, a przedstawiający układ zabudowań Sopotu z widocznym pasem morza. Być może jest to jedyny zachowany przedmiot z widokiem Sopotu – wsi, z tego czasu, dzięki któremu widzimy charakter i stanu zabudowy.
Sopot już wtedy regularnie odwiedzany, wzorem innych znanych kurortów, a to jest tego dobitnym przygotował dla swoich kuracjuszy tzw. pamiątki – przedmioty przedstawieniami, które będą wspomnieniem miłego pobytu i wypoczynku. Dzisiaj jest to nie tylko pamiątka z pobytu w kurorcie ale wręcz nieocenione źródło historyczne.
Widok na Sopot z położonego w okolicy dawnego sołectwa, dziś Górny Sopot, z widocznym zarysem ulicy Sikorskiego (dawna Bergstr.) i dalej Monte Cassino (dawna Seestr.). Wśród wielu zabudowań widać brak wież kościoła św. Jerzego jak też Zbawiciela które to wybudowane były znacznie później.

Sugar bowl with Sopot view and the Bay of Gdańsk.

It was unbelievable surprise to find extreme rarity as this simple sugar bowl, which bears the historical view of small but already famous village Sopot ca. 1880.